Тенденции в дизайна, които се наложиха последните години
Тенденциите в дизайна са като вируси. Могат да се разпространят по целия свят почти за една нощ чрез дизайнерските блогове и социални мрежи.
Те могат да бъдат вдъхновяващи и влиятелни, но в погрешни ръце рискуват да направят дизайна еднотипен и да се пропуснат свежите идеи. И така, кои са тенденциите, наложили се особено отчетливо последното десетилетие:
01. Автентичност
Ребрандирането на Guinness от агенция Design Bridge е чудесен пример за наследство и автентичност, направени правилно.
„Майсторство“, „наследство“ и „ретро“ могат да се присъединят към „автентичност“ в списъка на най-често използваните модни думи при дизайн и търговска марка.
Имайте предвид, че трябва да се внимава, за да не се отежни присъствието. Сложната текстура не прави нещо по-реално, по-истинско, както и добавянето на датата на създаване на марката автоматично не ѝ дава повече авторитет.
Направете свои изследвания. Бъдете строги. Намерете съдържателни истории за марките, върху които работите – откъде са, кой ги е основал, как са се развивали, кое наистина ги прави специални. Ето това е вашата „истинска, автентична“ отправна точка. Намерете този скъпоценен камък и започнете изграждането с него. Съвет: не е задължително да е свързано с миналото.
02. Игра
Дизайнерите и креативните хора обичат да играят. И понякога това води до прекрасно, спонтанно изкуство, което насочва вашата работа в свежи неочаквани направления. Всичко това е фантазьорско и вълнуващо. Но, ако искате тя да е неразделна част от процеса, фокусирайте енергията си. Не просто я ползвайте, за да усетите, че сте „креативни“ и бягате от необходимата строгост, свързани с изпълнението на брифа, а за действителна и адекватна креативност релевантна на заданието на клиента.
03. Разказ, история на марката
Представена правилно може да се превърне в мощен инструмент. Включва в себе си глас, който марката използва за комуникация, ценности, които тя иска да представи, а също и емоционална реакция. Това не трябва да е буквално повествование, въпреки че може да бъде и такова, а израз чрез лого, графика, шрифт, изображения в сайта и фирмената идентичност.
Налагането на неправилна история на марката под надслова „да разказваме истории, защото е готино“, обикновено се оказва загуба на време. Казано по-просто, уверете се, че това е една история, която наистина си заслужава да се покаже, разкаже и това е наистина правилният подход.
04. Провал
Идеята за това, че неуспехът е положително нещо, наистина набра скорост в последните години в световната дизайнерска сфера. Дигитална агенция ustwo дори излезе със свой термин хибрид „succailure“, за да опише своето мнение, че крайният успех може да се намери чрез проби, грешки и конструктивни провали. Много стартъпи са успешни, защото те бързо се провалят, но и бързо започват да ползват иновациите.
Обаче, за да превърнем провалът в успех, трябва правилно отношение към него. Иновациите често са свързани с метода на проби и грешки, бързо учене от грешките си. Това изобщо не означава, че е готино да се провалите умишлено или защото не сте имали достатъчно силна мотивация, а след това да твърдите, че сте в „тренда“. Добре е да въведете новостите и да разглеждате провалите като необходим страничен ефект.
Категории
- Adobe Creative Cloud (6)
- Adobe Illustrator (3)
- Adobe InDesign (4)
- Adobe Photoshop (1)
- Отзиви от клиенти (10)
- Печатна реклама (24)
- Полезни съвети (87)
- Уеб дизайн (26)
Последни публикации
- 23 юни 2024предпечатна подготовка на постерНа сайта попаднах случайно, когато търсех помощ за предпечатна обработка на постер. Бях притеснена,...
- 24 мар. 2024Графичен дизайн и предпечатна подготовкаВъведение Графичният дизайн е ключов аспект на печатната рекламна индустрия. Ефективният графичен ди...
- 06 дек. 2020За двата учебникаАнглийско-Френски и Българо-Английски...
- 28 юни 201910 практически съвета10 практически съвета от самоук дизайнер Днес ще ви дам 10 практически съвета откъде да започнете св...
- 18 юни 2019Лидер на творчески екипКак да станете лидер на творчески екип Работата на лидер на творчески екип е различна от работата на...
Отзиви от клиенти:
Намерих Арам Агопян чрез неговия блог в труден за мен като издател и автор момент. Налагаше се да достигна по-висок стандарт за графичен дизайн и илюстриране на учебника ми по Философия за 9. Клас.
Арам Агопян е не само майстор на дизайна, но и разбран, отворен и диалогичен партньор, с който се работи леко. Той е точен в сроковете, спазва и надраства изискванията … Read more
Бързина и креативност – това са качествата, които отличават Арам в неговата работа. Умее да вниква в проблемите на клиента, изслушва те с внимание и разбиране и предлага решения, които точно пасват на твоите нужни.
Да се работи с него е истинско удоволствие!
Арам е изключително точен, изпълнителен и отговорен професионалист. Уникално сериозно отношение към работата!
На сайта попаднах случайно, когато търсех помощ за предпечатна обработка на постер. Бях притеснена, защото разполагах с много малко време. Г-н Агопян се отзова, въпреки, че беше празничен ден. Веднага се ориентира в задачата и я изпълни изключително професионално за броени часове. Много сме му благодарни. Препоръчваме сайта на всеки, който има нужда от предпечатна обработка.
… Read more
Впечатлен съм от невероятния професионализъм на Арам Агопян. Изпратих му текста на пиесата си „Битката на Хортензий“ и за много кратко време, без насочващи идеи от моя страна, получих от него великолепна корица. С радост установих, че духът на пиесата ми се е вселил в нея. А… Read more
Много съм доволна и силно препоръчвам работата с Арам!
Изключително професионално изпълнение! Коректен, точен, бърз, креативен, с фокус върху нуждите на клиента.
Изключително съм благодарен на Арам Агопян, който направи мега якия дизайн на опаковката на нашия продукт и също така спомогна за нейното отпечатване.
Горещо го препоръчвам за работа по ваши проекти!
Корицата, която Арам Агопян ми направи, не само оправда, но и надмина очакванията ми. Получих качествена услуга на конкурентни цени и в оптимални срокове! Благодаря! Ралица Дечева