Защо не винаги използвам безплатните изображения
Днес в интернет може да се намери какво ли не – безплатно съдържание, снимки, вектори и куп друга графична информация. Има 3 големи лицензирани източника за снимки, на които можете да се доверите: Flickr, Pixabay, Wikimedia.
Подобни услуги работят с помощта на лиценз. Предполага се, че за да се насладите напълно на съдържанието на изброените източници, е достатъчен само лиценз, но се оказва, че не е точно така. Ще се спра повече на ограниченията, които трябва да се вземат под внимание.
Сертификат – как да се ползва
Pixabay е мащабно хранилище за картинки и векторни изображения, което действа в рамките на лиценза ССо. Авторите на снимки от своя страна напълно губят своите права над изображенията. Те ви позволяват да променяте снимките, да ги изпращате и копирате. Но нека не забравяме и за ограниченията, защото без тях няма как да се мине.
Ако на снимките има хора, то в никакъв случай нямате право да използвате изображенията, дискредитирайки тези хора. Дори ако е несъзнателно, може да ви се търси отговорност за този гаф.
Трябва много внимателно да ползвате изображения с търговски марки. Може да излезе, че рекламирате чужди продукти без да сте взели разрешение от представителите на тази търговска марка. Също заслужава да се отбележи, че не може да правите снимка на Айфеловата кула, фотографирана през нощта или привечер.
Следователно лицензът ССо дава основание на авторите да се отказват от своите права над изображението, но потребителите са задължени да спазват политиката на използване на тези изображения.
Какви лицензи има още?
Базите за съхранение на Wikimedia и Flickr не са точно това, което е необходимо на един професионален уеб или графичен дизайнер. Това са хранилища на всички снимки, които свалят регистрирани потребители. Но ако търсите съдържание за сайт тук ще намерите огромно количество ресурси.
На тези ресурси до всяка фотография има отметка за лиценза за разпространение на това съдържание. И така, ето кои са лицензите:
- All Rights Reserved – този лиценз означава, че всички права остават при автора на снимката и категорично е забранено да правите каквото и да било с тази снимка.
- Attribution – този лиценз показва, че можете да се насладите на изображението, но трябва да се позовете на автора като поставите абревиатура на името му.
- Attribution No Derivatives – това е аналогия на Attribution, но с нота, че вие не можете да редактирате изображението.
- Non-Commercial – този лиценз позволява да правите с изображението всичко, което поискате, но само, ако то не е с търговски цели.
- Attribution Non-Commercial No Derivatives – това е практически копие на Non-Commercial, но с добавка, че редактирането на изображението е забранено.
Какво имаме в крайна сметка?
Когато решите да използвате дадено изображение, то внимателно погледнете какви бележки има на снимките, защото може да се окаже, че носите отговорност за ползването „без питане“ на съдържание, което принадлежи на други хора.
Категории
- Adobe Creative Cloud (6)
- Adobe Illustrator (3)
- Adobe InDesign (4)
- Adobe Photoshop (1)
- Отзиви от клиенти (10)
- Печатна реклама (24)
- Полезни съвети (87)
- Уеб дизайн (26)
Последни публикации
- 23 юни 2024предпечатна подготовка на постерНа сайта попаднах случайно, когато търсех помощ за предпечатна обработка на постер. Бях притеснена,...
- 24 мар. 2024Графичен дизайн и предпечатна подготовкаВъведение Графичният дизайн е ключов аспект на печатната рекламна индустрия. Ефективният графичен ди...
- 06 дек. 2020За двата учебникаАнглийско-Френски и Българо-Английски...
- 28 юни 201910 практически съвета10 практически съвета от самоук дизайнер Днес ще ви дам 10 практически съвета откъде да започнете св...
- 18 юни 2019Лидер на творчески екипКак да станете лидер на творчески екип Работата на лидер на творчески екип е различна от работата на...
Отзиви от клиенти:
Много съм доволна и силно препоръчвам работата с Арам!
Изключително професионално изпълнение! Коректен, точен, бърз, креативен, с фокус върху нуждите на клиента.
Изключително съм благодарен на Арам Агопян, който направи мега якия дизайн на опаковката на нашия продукт и също така спомогна за нейното отпечатване.
Горещо го препоръчвам за работа по ваши проекти!
Впечатлен съм от невероятния професионализъм на Арам Агопян. Изпратих му текста на пиесата си „Битката на Хортензий“ и за много кратко време, без насочващи идеи от моя страна, получих от него великолепна корица. С радост установих, че духът на пиесата ми се е вселил в нея. А… Read more
Намерих Арам Агопян чрез неговия блог в труден за мен като издател и автор момент. Налагаше се да достигна по-висок стандарт за графичен дизайн и илюстриране на учебника ми по Философия за 9. Клас.
Арам Агопян е не само майстор на дизайна, но и разбран, отворен и диалогичен партньор, с който се работи леко. Той е точен в сроковете, спазва и надраства изискванията … Read more
Корицата, която Арам Агопян ми направи, не само оправда, но и надмина очакванията ми. Получих качествена услуга на конкурентни цени и в оптимални срокове! Благодаря! Ралица Дечева
Арам е изключително точен, изпълнителен и отговорен професионалист. Уникално сериозно отношение към работата!
Бързина и креативност – това са качествата, които отличават Арам в неговата работа. Умее да вниква в проблемите на клиента, изслушва те с внимание и разбиране и предлага решения, които точно пасват на твоите нужни.
Да се работи с него е истинско удоволствие!
На сайта попаднах случайно, когато търсех помощ за предпечатна обработка на постер. Бях притеснена, защото разполагах с много малко време. Г-н Агопян се отзова, въпреки, че беше празничен ден. Веднага се ориентира в задачата и я изпълни изключително професионално за броени часове. Много сме му благодарни. Препоръчваме сайта на всеки, който има нужда от предпечатна обработка.
… Read more