Основи на графичния дизайн
За графичен дизайн е прието да се счита всяка идея или проект, който ни е предоставен от гледна точка на визуализацията на определени данни. Графичната интерпретация на дизайна е относително младо направление, което се е зародило 1964 г., когато се провежда първият конгрес на графичния дизайн.
Графичният дизайн е своеобразно направление, отличаващо се от другите видове дизайн. Ако вземем промишленият дизайн, над който работят много професионалисти от различни индустрии – конструктори, художници, инженери, архитекти и други специалисти, то всички те се наричат дизайнери.
Графичният дизайнер е фигура малко по-различна от индустриалния дизайнер, свързана с проектирането и предаването на информацията чрез собствения си дизайн. Днес това е творческа личност, владееща методиката на информационното проектиране. Но в същото време този човек е художник, използващ механизмите на изобразителното изкуство в своята дейност.
Има много примери, когато резултатите от труда на графичните дизайнери попадат под защитата на интелектуалната собственост. Освен, че такива произведения на изкуството имат ярко изразен информационен характер, те също разчитат и на естетическите възприятия. Модерният графичен дизайн е отразен в телевизията, компютърните технологии, фирмената идентичност и т.н., поради което професионалистите го наричат комуникационен.
С помощта на този тип дизайн се създават, както прости носители на информация, така и сложни издания. С негова помощ множество графични изображения, групирани в едно цяло, насочват потребителя към това действие, което изисква идеята на посланието. Резултатите от дейността на графичния дизайнер виждаме в уеб дизайна, брошурите, листовките, визитките, плакатите, билбордите, списанията и вестниците. Много дизайнери използват такива технологии за създаването на опаковки, етикети, фирмена идентичност и така нататък.
Също така специално внимание трябва да се обърне на теледизайна. С помощта на графичния дизайн се създават субтитрите, анонсите, рекламите. И във всички тези области на приложение същността на графичния дизайн остава една и съща – създаване на ефекта на комуникация чрез взаимно свързване на множество изображения в единен образ.
Графичният дизайнер много уместно съчетава в себе си няколко професионални направления – на проектант, маркетинг специалист, психолог и представител на други области. Днес към графичните дизайнери са се присъединили и фотографи, художници, специалисти по полиграфия, архитекти.
Дизайнерът трябва да постигне следния ефект – предаване на максимално полезна информация към потребителя. При това трябва да се приложат не само теоретични подходи, но и емоционалните и интуитивни процеси.
Например, в 15-ти век е било прието художниците да оставят инициалите си на гравюрите или картините. Днес всяка роля по графичния дизайн се изпълнява от отделен професионалист. Копирайтърът пише текст. Дизайнерът работи върху графиката. Маркетологът мисли над слогана и рекламата и т.н. Всички те се допълват в единна концепция, която достига до потребителите. А дизайнерът се явява човекът, който оформя и обединява всички тези идеи в едно.
Категории
- Adobe Creative Cloud (6)
- Adobe Illustrator (3)
- Adobe InDesign (4)
- Adobe Photoshop (1)
- Отзиви от клиенти (10)
- Печатна реклама (24)
- Полезни съвети (87)
- Уеб дизайн (26)
Последни публикации
- 23 юни 2024предпечатна подготовка на постерНа сайта попаднах случайно, когато търсех помощ за предпечатна обработка на постер. Бях притеснена,...
- 24 мар. 2024Графичен дизайн и предпечатна подготовкаВъведение Графичният дизайн е ключов аспект на печатната рекламна индустрия. Ефективният графичен ди...
- 06 дек. 2020За двата учебникаАнглийско-Френски и Българо-Английски...
- 28 юни 201910 практически съвета10 практически съвета от самоук дизайнер Днес ще ви дам 10 практически съвета откъде да започнете св...
- 18 юни 2019Лидер на творчески екипКак да станете лидер на творчески екип Работата на лидер на творчески екип е различна от работата на...
Отзиви от клиенти:
На сайта попаднах случайно, когато търсех помощ за предпечатна обработка на постер. Бях притеснена, защото разполагах с много малко време. Г-н Агопян се отзова, въпреки, че беше празничен ден. Веднага се ориентира в задачата и я изпълни изключително професионално за броени часове. Много сме му благодарни. Препоръчваме сайта на всеки, който има нужда от предпечатна обработка.
… Read more
Впечатлен съм от невероятния професионализъм на Арам Агопян. Изпратих му текста на пиесата си „Битката на Хортензий“ и за много кратко време, без насочващи идеи от моя страна, получих от него великолепна корица. С радост установих, че духът на пиесата ми се е вселил в нея. А… Read more
Корицата, която Арам Агопян ми направи, не само оправда, но и надмина очакванията ми. Получих качествена услуга на конкурентни цени и в оптимални срокове! Благодаря! Ралица Дечева
Изключително съм благодарен на Арам Агопян, който направи мега якия дизайн на опаковката на нашия продукт и също така спомогна за нейното отпечатване.
Горещо го препоръчвам за работа по ваши проекти!
Намерих Арам Агопян чрез неговия блог в труден за мен като издател и автор момент. Налагаше се да достигна по-висок стандарт за графичен дизайн и илюстриране на учебника ми по Философия за 9. Клас.
Арам Агопян е не само майстор на дизайна, но и разбран, отворен и диалогичен партньор, с който се работи леко. Той е точен в сроковете, спазва и надраства изискванията … Read more
Много съм доволна и силно препоръчвам работата с Арам!
Изключително професионално изпълнение! Коректен, точен, бърз, креативен, с фокус върху нуждите на клиента.
Арам е изключително точен, изпълнителен и отговорен професионалист. Уникално сериозно отношение към работата!
Бързина и креативност – това са качествата, които отличават Арам в неговата работа. Умее да вниква в проблемите на клиента, изслушва те с внимание и разбиране и предлага решения, които точно пасват на твоите нужни.
Да се работи с него е истинско удоволствие!